Save on your Food

Here are some good tips for saving money on your grocery bills while money is tight after the holidays. The prices given are 1983 prices.
January 1983
After Christmas the bills come in thick and fast. Even though the milo crop was good around here, taxes, insurance, gasoline and fertilizer take a lot of the money. This may result in a squeeze on the household food budget. By eating less refined food it is possible to save $50 to $100 a month on food.The pleasures of good eating can still be enjoyed while economizing on the grocery bill if we all spend a little more time on food preparation and menu planning.

The cheaper cuts of meat can be slow simmered to bring out the rich, robust flavor. If you keep a batch of homemade beef- vegetable soup on hand, you will have a quick meal always available with twice the nutrients at half the cost of commercially canned soup.

This soup is good for using up the odds and ends of leftover packages of vegetables in the freezer. By adding a liberal amount of tomato juice the flavors will meld together.

If the potatoes grown in the garden last summer are beginning to sprout, try making potato soup every week. Cook sliced potatoes, chopped celery tops and plenty of onion slices in a small amount of water until soft. Add as much milk as you need and some butter. Season to taste. Allow to come almost to a boil, then turn very low and let the flavors blend for 15 to 20 minutes. Serve with whole wheat bread or toast. Even if you buy all the ingredients, this soup is still both economical and nourishing.

For breakfast the simplest cereals such as oatmeal and cracked wheat are packed with nutrients. I nearly have a heart attack when I see the price on the boxes of processed cereals. Something is haywire with a pricing system when 12 ounces of wheat cereal costs more to buy than a half bushel of wheat sells for.

I’m fighting the system by using our own cracked wheat for breakfast. Also when a recipe calls for bran or bran flakes, I use whole wheat flour instead.

Whole wheat flour costs from 24 to 35 cents a pound compared to two to three dollars a pound for bran cereals. The finished baked goods made with the flour can’t be distinguished from the ones made with the cereal.

Whole wheat muffins may be used for breakfast with a minimum of early morning commotion by baking a large batch, freezing and warming just the number needed in an oven, an electric skillet or a microwave.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: